Dalış Eğitmenliği

Türkiye’de, mesleği dalış eğitmenliği olan çok az insandan biri olarak bu satırları kaleme alıyorum. Geride kalan yıllara baktığımda sualtında neredeyse yirmi yıl geçirmişim. Bu on yedi yılın da detayına indiğimizde gerçekleştirilen 5000 civarı dalış, bu dalışlar 1200 saatten fazla bir süreyi kapsıyor. Sonuçta tüplü dalış öğrettiğim yüzlerce dalgıç ve kazandığım paha biçilemez bir deneyim var.

Tüplü dalış yaparak su altında vakit geçirmek çok keyifli ve huzurlu bir deneyimdir. Ciddi bir sağlık sorunu olmayan herkes tüplü dalış yapabilir.
Dalmak sandığınızdan çok daha kolay ve güvenlidir. Bir dalış kursuna kayıt yaptıran herkes tüplü dalışı öğrenebilir.

Fakat burada tüplü dalışı kimden öğrendiğin konusu oldukça önemlidir!
Zira doğanın içinde bir aktivite gerçekleştireceksin ve doğanın kuralları oldukça nettir. Bu kuralların neler olduğunu, bu basit kurallara nasıl adapte olacağını öğrenirken sana rehberlik edecek olan dalış eğitmeni bir takım vasıflara sahip olmalıdır. Peki bu vasıflar neler olmalı?

Bir dalış eğitmeninin sahip olması gereken dört önemli vasıf!
• Deneyim
• Ciddiyet
• Sabır
• Yaşam Disiplini

Dalış eğitmeni deneyimli olmalı!
Ben de dahil hiçbir dalış eğitmeni, mesleğe başladığı ilk dönemde yeteri kadar deneyimli değildir. Şüphesiz ki dalış eğitmeni olana kadar geçen zorlu ve uzun süreçte çok şey öğrenilse de bir dalış eğitmeni için asıl deneyim mesleğe başlayınca kazanılıyor. Şahsım adına deneyim kaygım yok 20 yıldır insanlara tüplü dalış yapmayı öğretiyorum.

Dalış eğitmenliği ciddi bir iştir!
Tüplü dalış eğitmenliği ciddi bir iş olduğu gibi, tüplü dalış eğitimi almakta ciddi bir iştir. Tüplü dalışı öğrenmek için seçtiğiniz eğitim standartları sizin güvenli bir şekilde tüplü dalışı öğrenmenizi sağlar. Seçtiğiniz dalış eğitmeni ise bu standartları layıkıyla uygulayarak sizin konforlu ve güvenli bir şekilde dalışı öğrenmenizi sağlar. Müfredatın ve standartların yorumlanması işin ciddiyetini ve kalitesini bozar. Ben standartları yorumlamam, koyduğum kuralların da yorumlanmasına müsaade etmem !

Dalış eğitmeni için de sabır erdemdir.
Yukarıda da belirttim. Tüplü dalış çok kolay bir aktivitedir. Ama işin doğası gereği suyun altında olmak alışılması gereken bir şeydir. Dalgıç adayına bu alışma sürecinde gereken sabrı göstermek gerekir. Ben size anlatmaktan, sizin için tekrar etmekten ve size tekrar ettirmekten sıkılmam. Sabırlıyımdır.

Dalış eğitmeni yaşam disiplinine ve kalitesine dikkat etmeli.
Sizi su altına indirip tüplü dalışı öğreneceğiniz kişinin, dalış eğitmeninizin yaşam disiplini ve kalitesi önemlidir. Sonuçta canınızı emanet ediyorsunuz! Sabaha kadar uyumayan, o mekan senin bu mekan benim gezen, gece sosyal limitlerin üzerinde alkol alıp kendince rahat yaşayan. Uyanmak ve ayılmak için sert bir kahve ile kahvaltı yapmadan güne başlayan bir adamla su altına iner miydiniz? Cevabınız evetse ben aradığınız dalış eğitmeni değilim.

Özetlersek 20 senedir insanlara tüplü dalış yapmayı öğreten, işini ciddiye alan, sabırlı ve belli bir yaşam kalitesine ve disiplinine sahip bir dalış eğitmeniyim. Eğer isterseniz size sadece üç günde tüplü dalışın temel eğitimini verip. Dünyanın istediğiniz noktasında belirlenen limitler içinde tüplü dalış yapabilmenizi sağlayabilirim. Bana ulaşmak için gerekli iletişim bilgileri burada.