Müren Balıkları

Müren Balıkları

Tüplü dalış kurslarını tamamlayarak sualtına inen birçok sportif dalgıcın çekindiği sert mizaçlı, bir o kadar da ürkek balık müren.

Müren balıkları aslında hak etmedikleri bir üne sahip. Çünkü suya giriş amacı eğlenceli vakit geçirirken değişik bir şeyler görmek olan bir dalgıcın müren balıkları ile istenmeyen bir durum yaşaması çok olası değildir. Tabii haddinden fazla meraklı ya da dikkatsiz değilse!

Peki bu zarif canlıya yapıştırılan yaftaların kaynağı nereden gelir?

Karada anlatılan hikayeler ! 

Deneyimsiz dalıcı alışık olmadığı bir ortamda gezinirken kovuğunda sıklıkla ağzı açık bir şekilde etrafı izleyen ve dişlerini sergileyen bir müren balığını görünce ister istemez ürker. Balığın kendisini ısıracağını düşünür. Dışarıda da bunu böyle anlatır.

Gerçi dalış kursunda aldığı teorik eğitimlerde, müren balığının çok küçük solungaç deliklerine sahip olduğunu ve solunum görevini tek başına yerine getirmekte yetersiz kaldığı için ağzından geçirdiği suyu gerekli oksijeni elde etmekte kullandığını öğrense de o anda bu bilgi akla gelmez. (Yusuf faktörü 😉 )

Diğer durum ise illegal gece dalışı yapan zıpkıncıların anlattığı hikayelerdir.

Zıpkıncının telindeki balıklar gece aktif olan müren balıkları için kolay lokma ve zahmetsiz yemekten başka bir şeyi ifade etmemektedir. Teldeki ölü balıkları almak isteyen müren yanlışlıkla zıpkıncıyı ısırabilir. Ya da hedefi doğru tutturur ve balığı koparmak için başlar dönmeye! Bu sırada zıpkıncının her tarafına dokunur. Alacağını alır ve gider. Tabii bu karada bana bir canavar saldırdı, 5 metreydi şeklinde anlatılır da anlatılır.

Peki bu abartılmış hikayelerin ardında nasıl bir balık vardır ? Bu müren balıkları neye benzer, nerelerde yaşar, nasıl beslenir ?

Müren balıkları dünya sularında 140 türü içinde barındıran Muraenidae familyasına dahildir. Bizim sularımızda Müren Balığı (Muraena helena), Sivridişli Müren (Enchelycore anatina) ve Kahverengi Müren Balığı (Gymnothorax unicolor) olmak üzere 3 türü vardır.

Müren Balığı (Muraena helena)

 Bizim dalış bölgelerimizde ilk tür Müren Balığı (Muraena helena) daha sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Sivri dişli Müren (Enchelycore anatina) nadiren gördüğüm bir balık iken on yedi yıllık dalış serüvenimde henüz bir Kahverengi Müren Balığı (Gymnothorax unicolor) görme şansım olmadı.

Sivridişli Müren

Genelde 1,30 cm boyunda olan müren balıklarının, 1,50 cm boyunda olanlarını da dalışlarımda gözlemledim. Yılan şeklindeki bedenleri yanlardan basıktır ve pulsuzdur. Çeneleri oldukça kaslıdır. Alt çenede ve üst çenede keskin dişleri vardır. Üst çenedeki dişler yatık vaziyettedir ve tehlike anında dikleşir. Gözleri yuvarlaktır. Tüp şeklindeki burun delikleri belirgindir.

Mürenler Akdeniz ve Ege Denizinde sıklıkla görebileceğiniz balıklardır. Yaşam alanları taşlık, kayalık bölgeler, duvar kovukları ve batıklar şeklinde sıralanabilir.

Gece avlanan müren balıkları kafadan bacaklılar, dip balıkları, karından bacaklılar ve çeşitli kabuklularla beslenir.

Müren Balıkları dalgıçlar için tehlike barındırmamakla birlikte. Tahrik edilirse istenmeyen durumlar yaşanabilir.

Territoryal davranışa yani kendi yuvasını koruma güdüsüne sahip olan müren balıkları kovuklarına ya da hakim oldukları bölgeye yapılan bir müdahalede saldırabilir. Bu yüzden dalış esnasında sağa sola dokunmayın ve balığın yaşadığı kovuğa elinizi sokmayın!

Eğer dalış yaptığınız bölgelerde müren balıklaryla sık sık karşılaşıyorsanız Mükemmel Yüzerlik Eğitimi almanızı ve dalış öncesi brifinglerini daha dikkatli dinlemenizi tavsiye ederim.

Müren Balıkları başlıklı yazımı beğendiğinizi umuyorum. Beğeninizi ve sorularınızı yorum kısmına bırakabilirsiniz. Sorularınızı yanıtlamaktan memnun olurum.

Fotoğraflar : Bendeniz Gencer Özdemir tarafından çekilmiştir.

Kaynaklar: Su altı Teorisi 1997, Derin Mavi Atlas (TÜBİTAK) ve Fotoğraflarla Türkiye Deniz Balıkları (Ateş Evirgen)

4 Comments

 • Murat "Seaman" DEMIRAG

  12 Kasım 2017 at 13:22 Cevapla

  Selam Gencer Hocam,

  Eline sağlık, özellikle dalışa yeni başlayacak/başlayan arkadaşlar için oldukça faydalı bir makale olmuş.

  Yeni makalelerini de bekliyoruz.

  • admin

   12 Kasım 2017 at 14:25 Cevapla

   Teşekkürler Seamam,
   Konu Müren Balıkları olunca sözü ve sahneyi size bırakmak lazım. Zira Karaburun bu konuda gerçekten eşsizdir.

   Selamlar.

 • Şeyma SARAY

  24 Kasım 2017 at 14:28 Cevapla

  Çok güzel bir makale olmuş Gencer Hocam; Teşekkür ederim.

  • Gencer ÖZDEMİR

   24 Kasım 2017 at 14:30 Cevapla

   Çok teşekkür ederim.

Post a Comment