Su Altı Flaşı Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Önemli Nokta

Su Altı Flaşı Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Önemli Nokta

Sualtında fotoğraf çekmek için kompakt bir dijital fotoğraf makinesi ve ona uygun bir kabin (housing) edindin. Bin bir hevesle fotoğraf makineni sualtına indirdin. Ama çektiğin kareler hiç de hayal ettiğin gibi değil. İstediğin renk çeşitliliğini bir türlü yaratamıyorsun ve çektiğin kareler seni hayal kırıklığına uğratıyor . Aslında çözüm çok  basit, sana gerekli olan şey bir su altı flaşı!

Hatırla !
Dalış kursunda sana öğretilen ilk bilgilerden biri ‘’ derinlik arttıkça gerçek renkleri göremezsiniz ‘’ şeklinde değil miydi ?
Hatta ilk metrelerde kırmızıları kahverengi tonlarında görüyorduk. Çözüm içinse yanımızda Dalış Fenerleri bulundurmamız yeterliydi. Dalış fenerinin ışık desteğiyle muhteşem kırmızıları, morları ve pembeleri görebiliyorduk.

Su altındaki harika renkleri fotoğraflamak içinde harici bir ışık kaynağına ihtiyacımız var. İşte fotoğraf makinemizin ihtiyaç duyduğu ışığı da Su altı Flaşları sayesinde sağlıyoruz.
Makinenin üzerindeki flaş (dahili flaş) sana bir yere kadar destek olacaktır, ama gerek kullandığın kabinin (housing) yapısı gerekse flaşın gücü ışığa istediğin şekilde yön vermene engel olacaktır. Sistemine bir harici su altı flaşı ekleyerek tüm bunları aşabilirsin !!!

Peki bir sualtı flaşı seçerken nelere dikkat etmeliyiz ?

Sadece fiyatına bakarak karar vermek pek doğru bir yöntem değil . Sizin için kısa bir rehber hazırladım. Haydi başlayalım !

Su altı flaşı alırken dikkat etmeniz gereken 5 önemli nokta.

 1. Rehber Numarası (Guide Number)
  Bir su altı flaşının gücü Rehber Numarası (GN) ile ifade edilir. Rehber numarası ne kadar büyükse flaşınız o kadar kuvvetlidir. Rehber numarasını otomobillerin beygir gücü gibi düşünebilirsiniz.
  Piyasadaki popüler markaların flaşlarına bakıldığında ihtiyacınıza göre farklı rehber numaralarına sahip flaşları bulabilirsiniz. Örneğin Sea & Sea YS-03 flaşın rehber numarası 20 iken aynı markanın YS-D1 modeli 32 rehber numarasına sahiptir.
  Eğer yakın çekim ve makro fotoğraflar çekecekseniz, çok güçlü bir flaş işinizi görmeyebilir !
 2. Yeniden Şarj Olma Süresi
  Sualtında fotoğraf çekmek eğlenceli ve bir o kadar da zordur. Çünkü şartlar ve objeler karadakinden çok farklıdır. Bu yüzden çakan flaşınızın bir sonraki çekim için hazır hale gelmesi için çok seri bir şekilde tekrar şarj olması gerekir. Yoksa istediğiniz komposizyon kaybolur gider.
 3. TTL Desteği
  Piyasadaki su altı flaşlarının neredeyse tamamında TTL özelliği mevcut. Kimi kullanıcılar TTL için olmasa da olur dese de bence yapacağınız yatırımın TTL özelliğini de barındırması sizin yararınıza olur.

Bu arada TTL (Though The Lens) hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isteseniz buradaki kitabı okumanızı tavsiye ederim.

 1. Flaşın Gücüne Müdahale Edebilmelisiniz !
  Sahip olmayı düşündüğünüz su altı flaşı özellikle manuel kullanılacaksa size geniş bir hareket alanı sağlamalı. Düşünün sadece minimum ve maksimum seçeneği olan bir flaşlamı daha yaratıcı fotoğraflar çekebilirsiniz, yoksa ışık miktarını dilediğiniz gibi ayarlayabileceğiniz bir su altı flaşıyla mı ? Flaş gücüne müdahale etme şansınızın olması yaratıcılığınızı geliştirecektir.

Bu arada sadece TTL çalışan bir flaş için (Sea&Sae YS-03) için flaş üzerinde müdahale şansınız yok. Bunun yerine diyafram açıklığı, enstantane ve makine flaşının gücüne müdahale ederek, istediğiniz fotoğrafı çekebilirsiniz.

 1. Işık Açısı
  Sualtında fotoğraf çekerken flaşı çoğunlukla makro ve yakın çekimlerde kullansak da özellikle geniş açı çekimlerde flaşımızın açısını, dolayısıyla aydınlattığı alanı bilmek fotoğrafınıza olumlu bir katkı sağlayacaktır. Özellikle tek flaş kullanarak yapılan çekimlerde bu bilgi çok önemlidir. Makineniz, kompakt bir makine olsa dahi çift flaş kullanarak fotoğraflamak istediğiniz alanın tamamını aydınlatıp harika geniş açı su altı fotoğrafları çekebilirsin.

Yukarıda sizin için derlediğim 5 önemli noktayı değerlendirerek alacağınız bir su altı flaşı sayesinde çekeceğiniz fotoğraflar çok daha etkili olacak.

Bu yazıyı planlarken yaşadığım deneyimlere ek olarak profesyonel su altı fotoğrafçısı sayın Ateş Evirgen tarafından kaleme alınan Su altında Fotoğraf Çekmek isimli eserden de  faydalandım. Yazıdaki bilgilere eklenmesini düşündüğünüz bilgileri yada beğeninizi sayfanın altındaki yorumlar kısmına bırakabilirsiniz.

 

No Comments

Post a Comment